„Motyle” już wiedzą
Skąd się biorą produkty ekologiczne?
to kolejna edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli opracowany przez GIS wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat..
W dniach od 13 do 17 marca w grupie dzieci 4,5-letnich „ Motyle” realizowałyśmy program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi pn. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
Przedszkolaki chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
Z zainteresowaniem oglądały film edukacyjny i wypatrywały znaczków ekologicznych. Podczas wycieczki do sklepu dzieci wraz z nauczycielem przyniosły do przedszkola produkty spożywcze z zielonym listkiem. Produkty te na zakończenie zajęć przedszkolaki zjadły z apetytem ,pamiętając o potrzebie mycia rąk przed jedzeniem. Dzięki realizacji programu edukacyjnego dzieci dowiedziały się min co oznacza pojęcie produkt ekologiczny i jak go rozpoznać, poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, czy tez utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk. Przedszkolaki dowiedziały się również min jakich produktów powinniśmy jeść jak najwięcej , a których unikać, czy też jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia. Podczas realizacji programu dzieci wypełniały karty pracy o tematyce ekologicznej oraz zorganizowały w sali EKO ogródek. Dzieci posadziły cebulkę , pietruszkę, marchewkę oraz posiały rzeżuchę. Dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin. Samodzielne wykonywały szaszłyki z owoców oraz z pomocą nauczyciela sok owocowy. Po starannym umyciu rąk, dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie nakładały pokrojone owoce na wykałaczki. Podczas robienia szaszłyków oraz soku kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Okazało się, że naszym milusińskim bardzo smakowały szaszłyki owocowe zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z apetytem.
Chcemy, aby w przedszkolach było zdrowo, ekologicznie i przyjaźnie. Zdobytą wiedzę i umiejętności dzieci będą mogły wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.
Małgorzata Witkowska