Zuchy II uczestniczą w projektach eTwinning
Również w tym roku szkolnym postanowiliśmy zaprosić do współpracy naszych rówieśników z Europy, aby razem z nimi badać świat, uczyć się języka angielskiego, a nade wszystko bawić się i czerpać radość ze wzajemnych kontaktów.
Pierwszy z projektów, w jaki się włączyliśmy, nosi nazwę „Let’s put our hands together” – „Połączmy nasze dłonie”. Aktywnie uczestniczy w nim 11 krajów: Polska, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Węgry, Słowacja, Francja, Czechy, Grecja, Portugalia i Wielka Brytania.
Zadanie jest proste: Odrysować swoje dłonie, pomalować je kolorami, jakie widnieją na fladze danego państwa, następnie wyciąć dłonie i wysłać je pocztą do dzieci z innych krajów (dla każdego kraju 3 dłonie).
Celem projektu jest zdobycie wiedzy na temat symboli narodowych własnego oraz innych krajów europejskich. Rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do swojej ojczyzny, a także do społeczności europejskiej. Zaznajomienie dzieci z mapą Europy.
W ostatnim tygodniu września wysłaliśmy do Europy nasze dłonie w kolorach polskiej flagi. Do nas dotarły listy z Grecji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Słowacji i Węgier. Czekamy na kolejne kolorowe dłonie, a każde przybycie przesyłki wywołuje ogromną radość, ekscytację i ciekawość.
Anna Taczyńska i Zuchy II
W roku szkolnym 2014/2015 nasze przedszkole przystąpiło do współpracy międzynawowej w ramach programu eTwinning.
eTwinning jest edukacyjnym programem Unii Europejskiej, który ma na celu wspieranie współpracy szkół i przedszkoli w Europie. Promuje on wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach europejskich oraz doskonalenie zawodowe nauczycieli.
W ramach programu eTwinning przedszkola i szkoły z przynajmniej dwóch różnych krajów europejskich tworzą partnerstwa w ramach których współdziałają, realizują projekty edukacyjne, wymieniają się informacjami, metodami pracy i materiałami do nauki. Międzynarodową współpracę umożliwiają im narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych .
eTwinning otwiera polskie przedszkola na Europę i daje możliwość czerpania korzyści z tej niezwykłej współpracy zarówno dzieciom i ich rodzicom, nauczycielom oraz przedszkolu jako instytucji.
Korzyści dla dzieci
- świetna zabawa
- rozwijanie różnych umiejętności (plastycznych, muzycznych, aktorskich, organizatorskich) oraz wyobraźni podczas twórczej aktywności
- zdobywanie umiejętności pracy w zespole
- poczucie bycia odpowiedzialnym za „coś ważnego”
- poszerzanie wiedzy o świecie i innych kulturach
- zainteresowanie dzieci nowoczesnymi technologiami (Dzieci oglądają filmy i zdjęcia wykonane techniką cyfrową i umieszczone na stronie projektu.)
- zachęcenie dzieci do nauki języków obcych
Korzyści dla przedszkola
- poszerzenie przez nauczycielki umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych.
- realizacja postulatu aktywnego uczestnictwa dziecka w procesie edukacji
- wymiana doświadczeń, okazja do poznania form i metod pracy wykorzystywanych w innych krajach.
- poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola
- poszerzenie realizacji podstawy programowej o nowe, niekonwencjonalne i atrakcyjne dla dzieci formy
- promocja przedszkola
- motywacja do intensywnej nauki języka angielskiego
Nauczyciel języka angielskiego: Anna Taczyńska