Bezpieczeństwo w Przedszkolu Miejskim Nr 3 "Niezapominajka"
Działanie na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa dzieci to jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym.
W „Niezapominajce”od września do czerwca prowadzone są zajęcia związane z bezpieczeństwem, promujące bezpieczne zachowania dzieci w określonych sytuacjach.
W pierwszych dniach września nauczyciele weryfikują wykaz osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola. Dziecko przyprowadza i odbiera z przedszkola rodzic, opiekun prawny lub osoba pełnoletnia przez nich upoważniona - pisemne upoważnienie na początku roku szkolnego przechowywane jest w dokumentacji przedszkola. W przedszkolu istnieją również jednorazowe upoważnienia do odbioru dziecka przez osoby nie ujęte w wyżej wymienionej dokumentacji.
Podczas pobytu dzieci w przedszkolu brama wejściowa zamykana jest na wysoko zamontowaną zasuwkę, a drzwi frontowe na klucz.
Od kilku lat realizowany jest autorski program profilaktyczno -wychowawczy „Żyj kolorowo i bajecznie, ale zdrowo i bezpiecznie”. W ramach tego programu dzieci uczą się jak bezpiecznie poruszać się na drodze, bezpiecznie bawic się w sali i w ogrodzie, poznają zagrożenia ze strony ludzi, zwierząt i roślin.
Tradycją stały się spotkania ze znanymi osobami i „ciekawymi zawodami”, do których można z pewnością zaliczycć zawód policjanta oraz strażaka. Raz do roku w naszej placówce odbywa się próba ewakuacyjna w obecności straży pożarnej, która przebiega sprawnie i bezpiecznie.
Przedszkole dysponuje dużym terenem. Każda grupa dzieci posiada swój ogród z dostosowanym do wieku sprzętem ogrodowym. Place zabaw oddzielone są od siebie żywopłotem. Na terenie ogrodu znajduje się obrazkowy „Regulamin bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie” oraz „Regulamin korzystania z trampoliny”.
Dla bezpieczeństwa dzieci przy placu zabaw są toalety.
Poprzez pogadanki, pokazy, scenki sytuacyjne oraz przykłady z życia, dzieci wiedzą jak bezpiecznie korzystac ze sprzętu ,że nie wolno oddalac się od grupy.
W „Niezapominajce” dwa razy do roku społeczny inspektor BHP sprawdza stan sprzętu ogrodowego pod kątem bezpieczeństwa. Codziennie przed wejściem dzieci do ogrodu pracownik gospodarczy, a potem nauczyciel sprawdza teren zabaw pod względem bezpieczeństwa.
Eliminowane są lub minimalizowane niepożądane zachowania dzieci. Podstawowymi formami w tym zakresie są kodeksy postępowania dziecka w grupie.
Znajdują się one w widocznym miejscu w sali, mają charakter obrazkowy, zrozumiały dla dzieci. W trudnych i konfliktowych sytuacjach odwołujemy się do nich. Z kodeksami grup zostają zapoznani również rodzice dzieci w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
Mamy nadzieję, że dzieci są bezpieczne w naszym przedszkolu, chociaż wiemy, ze wiele jest jeszcze do zrobienia np. dalsza wymiana sprzętu ogrodowego.
Przedszkole Miejskie nr 3 "Niezapominajka" w Rypinie
opracowały: Elżbieta Kijewska, Maja Rutkowska