ANDRZEJKI W MUZEUM ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
Wigilia św. Andrzeja, św. Katarzyny czyli popularne andrzejki i katarzynki od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta i chłopcy próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 16 listopada dzieci 4,5-letnie z grupy „Motyle” wzięły udział w lekcji andrzejkowej i katarzynkowej w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
Andrzejki są doskonałą okazją, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Trudno jest dziś odkryć dokładne pochodzenie andrzejkowej nocy, lecz tak na naprawdę, to nie geneza tego święta jest dla nas najważniejsza. Ważne jest to, by dobrze się bawić.
Zwłaszcza dla najmłodszych była to niezwykła przygoda i okazja do podróży w świat, o którym niewielu dziś już pamięta. Na potrzeby andrzejkowej nocy, powstało wiele niezwykłych wróżb. Od niezwykle prostych i naiwnych, aż po skomplikowane rytuały i obrzędy.
Dzieci poznały niektóre z nich: lanie wosku do wody, najdłuższa obierka jabłka, marsz damskich butów, rzucanie butów za siebie, kartki z imionami, łódki na wodzie itp. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
Dziękujemy paniom z muzeum za wspaniałą lekcję historii połączoną z zabawą ,a panu dyrektorowi Andrzejowi życzymy wszystkiego co najlepsze.
Małgorzata Witkowska