Moje dziecko idzie do przedszkola.
Wskazówki dla rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola.
Drogi Rodzicu!
Twojego malucha czekają poważne zmiany w życiu. Dotychczas mama była zawsze gdzieś blisko, teraz nagle go opuszcza. Maluch musi udać się w obce mu miejsce, w którym jest inne światło, inne zapachy, inne głosy, inne zwyczaje.
Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić.
1. Uprzedź dziecko: „Już za miesiąc/tydzień (za dzień, dwa itp.) idziemy poznać przedszkole. Mam nadzieję, że będzie miło”. Przypominaj jemu o tym. Opowiedz dziecku o przedszkolu: co tam się robi, czego się uczy.
2. Przygotuj dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej np. u babci lub cioci.
3. Już w domu ucz samodzielności samodzielnego jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety,
korzystania z papieru toaletowego, ubierania się i rozbierania (kapcie, spodnie, bluzka). Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
4. Już teraz zacznij odzwyczajanie dziecka od smoczka i noszenia pampersów.
5. Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
6. Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), daj możliwość przyzwyczajenia się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania.
7. Ubranie dziecka musi być wygodne. Unikaj spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami czy paskiem. Rękawy bluzki powinny być łatwe do podciągania. Buty i kapcie swobodne, najlepiej bez wiązania lub zapinane na rzepy.
8. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie. Do tak dużej zmiany warto przyzwyczajać powoli. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza kiedy ma dużo wrażeń.
9. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie. Nie mów: „przyjdę, kiedy skończę pracę” dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę Cię z przedszkola po obiedzie”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki.
- Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!
10. Nie przeciągaj pożegnania w szatni pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, życz miłego dnia i wyjdź, przekazując malucha nauczycielowi. Kiedy przedłużamy pożegnanie, dzieci cierpią dłużej. Jeśli trudno mu się z Tobą rozstać, poproś o pomoc nauczycielkę. Czasem nieuchronne jest przytrzymanie dziecka, które płacze i wyrywa się. Zapewne serce będzie Ci się krajało, ale możesz być pewna, że gdy wychowawczyni przytuli dziecko i zapewni je, że mama wróci po obiedzie łzy szybko obeschną.
11. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie
wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
12. Nie okazuj dziecku negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że płacze. Kiedy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.
13. Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz, że je bardzo kochasz, że przyjdziesz po nie zaraz po obiedzie.
14. W razie kłopotów, porozmawiaj z wychowawcą, z pewnością wspólnie uda się Wam znaleźć najlepsze rozwiązanie w trudnej sytuacji.
PAMIĘTAJ! ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM !