Mali odkrywcy- czyli czary mary - doświadczenia i eksperymenty
- chemiczna przygoda w „Niezapominajce”.
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.
I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego uwzględnia treści dla wszechstronnego rozwoju dziecka i zagadnienia związane z przyrodą nieożywioną i dziecięcymi eksperymentami w dziedzinie techniki.
W poniedziałkowy poranek 5 marca 2018 roku nasze przedszkole zamieniło się w laboratorium chemiczne. Chętne dzieci otrzymały fartuchy, okulary i zmieniły się w ten sposób w prawdziwych naukowców.
Przedszkolacy zapoznali się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium (menzurka, kolba, próbówka) oraz zasadami BHP. Nasi wychowankowie dzięki profesjonalnym strojom i przede wszystkim eksperymentom mieli okazje poczuć się jak prawdziwi chemicy.
Następnie z zupełnie nieszkodliwych substancji pod czujnym okiem fachowców wykonywali doświadczenia i eksperymenty np. dodając do wody składnik mydła i pomarańczowy wskaźnik otrzymały niebieską wodę. A na koniec tworzyły pianę, która powstała dzięki wymieszaniu farby z dwoma magicznymi płynami, wodą i dwutlenkiem węgla. Zobaczyły również inny sposób nadmuchiwania balonów helem. Na koniec dzieci pod okiem fachowców wykonały najprawdziwszy wulkan.
Był to dzień ogromnych wrażeń i eksperymentów, który na długo pozostanie w pamięci dzieci, a może rozwinie ich zainteresowania.
opracowała: Małgorzata Witkowska