pm3_2.jpg
           
bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
nauka zdalna.jpg
dziennik elektroniczny.jpg
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
10 11 12 13 14 15 16
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
Rytm i Taniec w Życiu Dziecka

                  Ruch jest naturalną potrzebą dziecka. Maluchy bardzo chętnie korzystają z tej formy ekspresji. Dziecko w sposób instynktowny reaguje na rytm i dźwięki. Można to zaobserwować podczas swobodnych zabaw, gdy dziecko bawiąc się usłyszy muzykę zaczyna kołysać się w jej rytm, podśpiewuje, przytupuje itp. Zdolności rytmiczne są uwarunkowane genetycznie, jednak udział dziecka z mniejszymi predyspozycjami genetycznymi w zabawach ruchowych przy muzyce nie pozostaje bez znaczenia.

                   Podczas zajęć rytmiczno – tanecznych  ruch staje się formą spontanicznej aktywności i wspólnej zabawy.

Taniec, zabawy rytmiczno - ruchowe przy muzyce sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi sprawności fizycznej. Podstawowymi cechami motorycznymi, które rozwijają się poprzez taniec i zabawy rytmiczno – ruchowe są: siła, szybkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, płynność i estetyka ruchu. Taniec i zabawy przy muzyce kształtują także dodatnie cechy charakteru takie jak: odpowiedzialność, odwaga, wytrwałość, odporność emocjonalna. Zabawy oparte na ruchu przy muzyce rozwijają również pamięć, myślenie, spostrzegawczość, orientację przestrzenną, wyobraźnię i inteligencję twórczą.

Ponad to przyjemność czerpana z ruchu przy muzyce potęguje naturalną radość. Dzieje się tak, gdyż ruch a tym samym taniec podnoszą poziom endorfin ( „związków przyjemności”) we krwi.

A zatem ruch i muzyka są dla każdego.

               Początkowe proste muzykowanie dziecka i poruszanie się przy muzyce z czasem w późniejszym okresie rozwojowym przekształcają się w działania o charakterze twórczym i stwarzają  dziecku duże możliwości samo wyrażania się.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się