pm3_2.jpg
           
bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
nauka zdalna.jpg
dziennik elektroniczny.jpg
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
10 11 12 13 14 15 16
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
Rola Muzyki w Rozwoju Dziecka

 „…muzyka wydaje mi się

 pożywieniem niezbędnym jak chleb”.

(R. Rolland, List do Lwa Tołstoja z 24.01.1897r.)

 

 

               Muzyka towarzyszy człowiekowi w każdym okresie życia. U każdego pełni ona odmienne funkcje. Także rozwój muzyczny u każdego człowieka przebiega w inny sposób . W trakcie tego rozwoju ujawniają się ogromne różnice indywidualne.

Rozwój muzyczny przejawia się już w okresie życia płodowego, kiedy to dziecko wykazuje pierwsze reakcje na bodźce dźwiękowe i muzykę. Dla płodu muzyką jest bicie serca matki, szum wód płodowych, jej głos i dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego. Później rozwój ten dokonuje się w „relacji”  dziecka ze środowiskiem życia. Dlatego też istotnym jest, aby jak najczęściej organizować dziecku kontakt z muzyką, dostarczać mu bodźców stymulujących jego rozwój muzyczny.

           „Muzyka jest kombinacją głosu, przedmiotów wydających dźwięki lub instrumentów w celu stworzenia melodii i przyjemnych dźwięków. Dzieci uczą się muzyki, słuchając jej i wchodząc w interakcje z różnego rodzaju dźwiękami”. ( Nauczycielka Przedszkola maj 2012r).

A zatem muzyką są różnorodne dźwięki przyrody ( np. szum drzew i strumyków, świergot ptaków, „ koncert” spadających kropel deszczu uderzających o parapet, głosy zwierząt), odgłosy ulicy (np. turkot poruszającego się pociągu, tętent kopyt koni, odgłosy domu (np. brzdęk pokrywek kuchennych, zabawek),aż wreszcie odgłosy instrumentów muzycznych.

Ukazując dziecku świat przez pryzmat otaczających go dźwięków, wychowujemy wrażliwego odbiorcę, który w przyszłości może być wrażliwą, kreatywną i twórczą osobowością. Pierwsze świadome kontakty z akustycznym otoczeniem wprowadzają dziecko w świat muzyki. Muzykowanie na instrumentach i przedmiotach codziennego użytku, zabawy ze śpiewem i tańcem poszerzają doświadczenia słuchowe dziecka  i kształtują świadomego odbiorcę muzyki. Dlatego powinniśmy kształtować nasz dom jako świat dźwięków i muzyki. Ważnym jest, aby śpiewać dziecku i z dzieckiem, uwrażliwiać je na dźwięki otaczającego świata i świadomie je odbierać, słuchać wartościowej muzyki, wspólnie muzykować. Im częstszy kontakt z muzyką i dźwiękami tym większe korzyści dla rozwoju dziecka.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się