pm3_2.jpg
           
bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
nauka zdalna.jpg
dziennik elektroniczny.jpg
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
10 11 12 13 14 15 16
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
Bezpieczeństwo w Przedszkolu Miejskim Nr 3

Bezpieczeństwo w Przedszkolu Miejskim Nr 3 "Niezapominajka"

 

Działanie na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa dzieci to jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym.

W „Niezapominajce”od września do czerwca prowadzone są zajęcia związane z bezpieczeństwem, promujące bezpieczne zachowania dzieci  w określonych sytuacjach.

W pierwszych dniach września nauczyciele weryfikują wykaz osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dzieci z  przedszkola. Dziecko przyprowadza i odbiera z przedszkola rodzic, opiekun prawny lub osoba pełnoletnia przez nich upoważniona - pisemne upoważnienie na początku roku szkolnego przechowywane jest w dokumentacji przedszkola. W przedszkolu istnieją również jednorazowe upoważnienia do odbioru dziecka przez osoby nie ujęte w wyżej wymienionej dokumentacji.Strażak

Podczas pobytu dzieci w przedszkolu brama wejściowa zamykana jest na wysoko zamontowaną zasuwkę, a drzwi frontowe na klucz.

Od kilku lat realizowany jest autorski program profilaktyczno -wychowawczy „Żyj kolorowo i bajecznie, ale zdrowo i bezpiecznie”.  W ramach tego programu dzieci uczą się jak bezpiecznie poruszać się na drodze, bezpiecznie bawic się w sali i w ogrodzie, poznają zagrożenia ze strony ludzi, zwierząt i roślin. 

Tradycją stały się spotkania ze znanymi osobami i „ciekawymi zawodami”, do których można z pewnością zaliczycć zawód policjanta oraz strażaka.  Raz do roku w naszej placówce odbywa się próba ewakuacyjna w obecności straży pożarnej, która przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Przedszkole dysponuje dużym terenem. Każda grupa dzieci  posiada swój ogród z dostosowanym do wieku sprzętem ogrodowym. Place zabaw oddzielone są od siebie żywopłotem. Na terenie ogrodu znajduje się obrazkowy „Regulamin bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie” oraz „Regulamin korzystania z trampoliny”.

StrażakDla bezpieczeństwa dzieci przy placu zabaw są toalety.

Poprzez pogadanki, pokazy, scenki sytuacyjne oraz przykłady z życia, dzieci wiedzą jak bezpiecznie korzystac ze sprzętu ,że nie wolno oddalac się od grupy.

W „Niezapominajce”  dwa razy do roku społeczny inspektor BHP sprawdza stan sprzętu ogrodowego pod kątem bezpieczeństwa. Codziennie przed wejściem dzieci do ogrodu pracownik gospodarczy, a potem nauczyciel sprawdza teren zabaw pod względem bezpieczeństwa.

Eliminowane są lub minimalizowane niepożądane zachowania dzieci. Podstawowymi formami w tym zakresie są kodeksy postępowania dziecka w grupie.

StrażakZnajdują się one w widocznym miejscu w sali, mają charakter obrazkowy, zrozumiały dla dzieci. W trudnych i konfliktowych sytuacjach odwołujemy się do nich. Z kodeksami grup zostają zapoznani również rodzice dzieci w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

Mamy nadzieję, że dzieci są bezpieczne w naszym przedszkolu, chociaż  wiemy, ze wiele jest jeszcze do zrobienia np. dalsza wymiana sprzętu ogrodowego.

 

Przedszkole Miejskie nr 3 "Niezapominajka" w Rypinie   

opracowały: Elżbieta Kijewska, Maja Rutkowska

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się