Rekrutacja do przedszkola.png
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
25 26 27 28 29 30 31
Wtorek, 26.03.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Niedziela, 07.04.2019
Miejsce: Rypiński Dom Kultury
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
grafika
Powiązane galerie:
Poniedziałek, 12.03.2018
Agnieszka GóralczykLiczba wyświetleń: 310
Mali odkrywcy- czyli czary mary- doświadczenia i eksperymenty w „Niezapominajce”.

 

Mali odkrywcy- czyli czary mary - doświadczenia i eksperymenty

- chemiczna przygoda w „Niezapominajce”.

 

              Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.

I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego uwzględnia treści dla wszechstronnego rozwoju dziecka i zagadnienia związane z przyrodą nieożywioną i dziecięcymi eksperymentami w dziedzinie techniki.
W poniedziałkowy  poranek  5 marca 2018 roku  nasze przedszkole zamieniło się w laboratorium chemiczne. Chętne dzieci otrzymały fartuchy, okulary i zmieniły się w ten sposób w prawdziwych naukowców.

Przedszkolacy zapoznali się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium (menzurka, kolba, próbówka) oraz zasadami BHP. Nasi wychowankowie dzięki profesjonalnym strojom i przede wszystkim eksperymentom mieli okazje poczuć się jak prawdziwi chemicy.             

Następnie  z zupełnie nieszkodliwych  substancji pod czujnym okiem fachowców wykonywali doświadczenia i eksperymenty np. dodając do wody składnik mydła i pomarańczowy wskaźnik otrzymały niebieską wodę. A na koniec tworzyły pianę, która powstała  dzięki wymieszaniu farby z dwoma magicznymi płynami, wodą i dwutlenkiem węgla. Zobaczyły również inny sposób nadmuchiwania balonów  helem. Na koniec dzieci pod okiem fachowców wykonały najprawdziwszy wulkan.

 Był  to dzień ogromnych wrażeń i eksperymentów, który na długo pozostanie w pamięci dzieci, a może rozwinie ich zainteresowania.

 

opracowała: Małgorzata Witkowska

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ